Nana Osei Twum Barima - Journey To The Unknown
Journey To The Unknown is het langspelerdebuut van de Ghanese vocalist en multi-instrumentalist Nana Osei Twum Barima, die met dit intieme en persoonlijke album zijn migratie van Ghana naar België verwerkte. Nana: "I didn't really have a concrete plan, that's why it's a Journey To The Unknown. I just knew I wanted to build my own world. Sometimes you are lost, but maybe you are lost in the right direction.".
Centraal op Journey To The Unknown staat Nana's seperewa, een Ghanese harpluit.
Hoewel Nana aanvankelijk nog droomde van een carrière als geologisch ingenieur, komt hij wel degelijk uit een muzikale familie. Zijn overgrootvader, Kwabena Agyarko, wordt beschouwd als degene die de seperewa nieuw leven inblies nadat het instrument onder het Britse koloniale bewind bijna was verdwenen, en zijn oom, Osei Korankye (op dit album te horen in Odo) is muzikant en docent seperewa aan de universiteit.
Alles veranderde voor Nana met een droom: "I had a dream that I was in a forest, and I was looking for a tree to make an instrument. Then I saw my great grandfather, and he handed me the perfect piece of wood. When I woke up, I knew I had to follow music!".
Nana werd daarbij gesteund door zijn grootmoeder Abena Korankyewa, zelf muzikante: "When I told her I wanted to continue with seperewa, she told me: "Now I can die in peace!", and then she blessed me. She started recording stuff for me, because she wanted to give me all the information before she died."
Nana haalt de warme band met zijn grootmoeder aan in Moni, een nummer gezongen in het Sefwi-dialect uit het noordwesten van Ghana. Naast de seperewa zijn in het nummer ook de contrabas van Lara Rosseel te horen, samen met traditionele Ghanese instrumenten als de dawuro-bel, de axatse-shaker en de dondo-drum.
Meer familiale banden haalt Nana aan met Nipa, een ode aan zijn overleden vader: "I felt I didn't show him the love he needed when he was alive. We should appreciate people while they are still alive… Because when they are gone, it's too late!".
Nana ging muziek en dans studeren aan de Winneba University, maar besloot uiteindelijk om Ghana te verlaten. Hij vatte zijn aankomst in België, alleen in de regen ergens in Brussel, in het nummer Belgium And Rain, waarin ook bluesveteraan Roland Van Campenhout te horen is: "I realised it's going to rain anyway, so I just have to learn to love it!".
Toch waren die eerste maanden in België verre van gemakkelijk voor Nana. Hij verloor zijn grootmoeder en wilde bijna opgeven, maar zijn moeder spoorde hem aan om toch door te zetten. De moeilijke periode werd gevat in Message To My Ancestors, waarin de goje, een éénsnarige West-Afrikaanse viool, in dialoog gaat met de sitar van Nicolas Mortelmans.
Until When, met de tambin of Peulfluit van Kaito Winse, is tenslotte nog een ode aan het dorp waar Nana opgroeide, ooit omringd door weelderige bossen en heldere stromen, maar inmiddels ingrijpend veranderd door mijnbouw en de verwoesting van het milieu.
Met traditionele Ghanese ritmes als kunduma en nwomkro als vertrekpunt, draait Journey To The Unknown vooral rond Nana's intieme, akoestische vertelstijl, terwijl hij tegelijk de nieuwe muzikale wereld die hem omringt omarmt.
Nana Osei Twum Barima komt Journey To The Unknown live voorstellen in De Centrale in Gent op vrijdag 16 oktober.
www.nanaoseitwumbarima.com | www.zephyrusrecords.be